ریدایرکت در وردپرس

ریدایرکت یا انتقال لینک (redirect) انواع مختلفی دارد و از مهمترین مسائل در تعمیر و نگهداری وب سایت ها است. ما نیز در این مطلب به شرح چند نوع از ریدایرکت ها در وردپرس (redirect in wordpress) می پردازیم.

انواع ریدایرکت

چند نوع از مهمترین ریدایرکت ها در وردپرس :

۳۰۱ دائمی
۳۰۲ پیدا شد
۳۰۷ موقت
این نوع از ریدایرکت ها قابل هدایت نیستند، اما در مواقعی مفید هستند:

۴۱۰ محتوا حذف شد
۴۵۱ محتوا به دلایل قانونی در دسترس نیست

۳۰۱ تغییر مسیر دائمی
۳۰۱ یکی از رایج ترین انواع ریدایرکت در وردپرس است و اگر می خواهید صفحه ای حذف شده یا منتقل شده را تغییر مسیر دهید یا چیزی را در ساختار پیوند ثابت خود تغییر داده اید، باید از آن استفاده کنید. این کد به ربات های موتور جست و جو می گوید که صفحه مورد نظر دیگر در این مکان موجود نیست و دیگر نباید ایندکس شود. اگر ریدایرکت را به درستی تنظیم نکنید، به احتمال زیاد بازدیدکنندگان شما و ربات ها صفحات شما را پیمایش می کنند و پیام خطا ۴۰۴ را مشاهده می کنند و این چیزی نیست که شما بخواهید اتفاق بیفتد.

از آنجا که خطای ۳۰۱ بازدیدکنندگان را از URL قدیمی به آدرس جدید هدایت می کند، فقط درصورتی که مطمئن باشید دیگر از URL قدیمی استفاده نمی کنید، باید از آن استفاده کنید.

عدد ۳۰۱ تمام مقدار پیوندی را که یک URL دور انداخته شده، به URL جدید منتقل می کند، باعث می شود که URL مقدار جدید را به دست آورد یا آن را حفظ کند.

۳۰۲ پیدا شد
۳۰۲ یک ریدایرکت نسبتاً مبهم است و غالباً به عنوان ریدایرکت موقتی استفاده می شود. این کد بدان معنی است که محتوای درخواستی پیدا شده است، اما در مکان دیگری وجود دارد ولی دلیل آن مشخص نیست. اگر می خواهید هنگام بازدید از این صفحه خاص، بازدیدکنندگان را به صفحه دیگری بفرستید و می خواهید در آینده از URL استفاده مجدد کنید، از ۳۰۲ استفاده کنید.

از آنجا که این تغییر مسیر موقت است، Google انتظار دارد که بعداً محتوا وب سایت شما در این صفحه برگردد. اگر ۳۰۲ را برای مدت طولانی رها کنید، Google با آن به عنوان ۳۰۱ برخورد می کند و از هر مقداری که پیوند داشت عبور می کند.

۳۰۷ موقت
از ۳۰۲ اغلب برای ایجاد ریدایرکت های موقتی استفاده می شود، اما با ظهور HTTP 1.1 ،۳۰۷ آن را به عنوان یک ریدایرکت موقت معتبر جایگزین کرده است. در حالی که ۳۰۲ کمی مبهم است، ۳۰۷ دقیقاً بیان می کند که URL درخواستی به مکان موقتی دیگری منتقل شده است و بعد از مدتی بر می گردد. از آن جا که این درخواست می تواند در آینده تغییر کند، درخواست باید با استفاده از URL اصلی ادامه یابد. اگر مطمئن هستید که این کار شما موقت است و بعداً به URL اصلی احتیاج دارید، از این ریدایرکت در وردپرس استفاده کنید.

این ریدایرکت همچنان با صفحه خود مرتبط است.

و همچنین کد های قدیمی، دو کد دیگر پیدا خواهید کرد که واقعاً تغییر مسیر نمی دهند. با این حال، این موارد هنوز هم برای کارهای روزمره نگهداری در سایت شما مهم هستند. شما می توانید ۴۱۰ و ۴۵۱ را ببینید که سرور شما می گوید: قبلا اینجا چیزی وجود داشت، اما اکنون در دسترس نمی باشد.

۴۱۰ محتوا حذف شد
صفحات خطای ۴۰۴ یکی از بزرگ ترین مشکلات وب سایت هاست و اگر به بازخوانی های خود در Google Search Console مراجعه کنید ، مطمئنا چند مورد را پیدا خواهید کرد. این ها باید برطرف شوند زیرا Google از این خطا ها خوشش نمی آید: آن ها را به عنوان نشانه ای از نگهداری نادرست می داند و بازدید کنندگان از این اشتباه گیج می شوند. خطاهای ۴۰۴ اغلب هنگامی رخ می دهد که صفحه یا پست درخواستی از سایت حذف شده و URL هدایت نشده است.

برای ریدایرکت صفحاتی که خطاهای ۴۰۴ را به صفحه مربوطه یا صفحه اصلی هدایت می کنید، از شماره ۳۰۱ استفاده کنید. گاهی اوقات، ممکن است روش دیگری را ترجیح دهید: مشخص کردن برای موتور های جست و جو و کاربران که این صفحه با تغییر مسیر ۴۱۰ حذف شده است. باعث می شود آن ها بدانند که صفحه برنمی گردد و بنابراین می تواند صفحه را از فهرست حذف کند.

ریدایرکت در وردپرس

۴۵۱ محتوا به دلایل قانونی در دسترس نیست
اگر تا کنون بد شانسی آوردید که با یک دستور قضایی دستور داده شده تا یک صفحه را حذف کنید یا اگر اخطار و درخواست حذف را دریافت کردید، به صفحه حذف شده یک هدر ۴۵۱ بدهید. این به موتور های جست و جو می گوید که اینجا پستی وجود داشته و شما می خواهید این درخواست را برآورده کنید.

ریدایرکت REGEX
اگر یک سئو کار حرفه ای هستید و نیاز به تغییر مسیرهای پیچیده دارید، ممکن است لازم باشد از هدایت های REGEX استفاده کنید. با موارد عادی، شما یک URL منبع واحد و یک URL مقصد تعیین می کنید. به عنوان مثال می توانید برای انتقال کل گروه های URL که شامل یک کلمه کلیدی به مکان جدید هستند، یک مورد واحد ایجاد کنید. این مورد می تواند در هنگام کار روی یک پروژه بزرگ سئو و بهینه سازی، مقدار زیادی از وقت شما را صرفه جویی کند.

با این حال، شما فقط باید از REGEX استفاده کنید، زیرا می دانید چه کاری انجام می دهید چون آن ها به راحتی سایت شما را خراب می کنند.

با Yoast SEO Premium ریدایرکت ها را مدیریت کنید.
مطمئنا می توانید ریدایرکت های خود را بر روی سرور برطرف کنید یا از ابزارهای دیگری استفاده کنید، اما به عنوان کاربر یواست سئو پریمیوم ، بهترین ابزار ممکن را برای کار با تغییر مسیرها در اختیار دارید. مدیریت تغییر مسیر در Yoast SEO Premium به شما کمک می کند صفحه درست را تنظیم کنید، و هر زمان که صفحه ای را حذف یا جابجا می کنید، Yoast SEO از شما می پرسد که چگونه آن را درمان کنید: آیا باید ۳۰۱ یا ۴۱۰ داشته باشد؟ یا شاید ۴۵۱؟ مدیر تغییر مسیر از هدایت های ۳۰۱، ۳۰۲، ۳۰۷، ۴۱۰ و ۴۵۱ پشتیبانی می کند، همه این ها به راحتی مدیریت گردش کار دارند.

Yoast SEO یک افزونه قدرتمند است و تنظیمات زیادی دارد که شما باید یکی یکی آنها را انجام دهید. نگاهی به راهنمای چگونگی نصب و راه اندازی افزونه Yoast SEO در وردپرس بیندازید.

روش انجام

کار با ریدایرکت در وردپرس برای بسیاری از سئو کاران یک کار روزانه است. مقاله ریدایرکت در وردپرس گزینه های مختلف جهت هدایت مجدد صفحات را بیان کرده و نحوه و زمان استفاده از آن ها را به شما نشان داده است. اما در انتخاب دقت کنید! و هنگام انتقال به دامنه جدید، کل سایت خود را ۳۰۲ نکنید، زیرا مشکلات جدی در این زمینه ایجاد خواهید کرد. به آنچه می خواهید به انجام برسانید فکر کنید و سپس مناسب ترین روش را انتخاب کنید.

امیدواریم که این مقاله ریدایرکت در وردپرس مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتوانید بهترین نوع ریدایرکت موجود را در مواقع لزوم استفاده نمایید و بتوانید بهترین سئو را برای وب سایت خود پیاده سازی و اجرا کنید.


کد نوع ریدایرکتآدرس(URL )قدیمآدرس(URL )جدید
301